اشنایی با مفهوم فیل سفید

آشنایی با مفهوم فیل سفید

در طول زندگی با شرایط زیادی رو‌به‌رو می‌شویم که برای فردی، مهارتی، شغلی و به طور کلی هر چیزی بهایی داده‌ایم اما علیرغم بی‌فایده بودن‌شان، دل کندن از آن‌ها بسیار برایمان دشوار است که چنین اتفاقی اصطلاحاً The White Elephant یا The Albino Elephant به معنی فیل سفید نامیده می‌شود که در بسیاری از مواقع، عدم آگاهی از این قانون می‌تواند زندگی فردی و کاری ما را دچار چالش ساخته و روز به روز هم هزینه‌های گزاف‌تری را متقبل شویم.

چگونه فیل سفید وارد دنیای اقتصاد شد؟

اصطلاح فیل سفید در دنیای اقتصاد به پادشاه کشوری به نام سیام (نام قدیم تایلند) برمی‌گردد که از دست یکی از درباریان خود ناراحت شد و برای انتقام گرفتن، یک فیل سفید به وی هدیه داد! این فیل سفید چیز ارزشمندی بود و مایهٔ مباهات آن فرد محسوب می‌شد به طوری که از طرفی نمی‌خواست یک حیوان مقدس را از دست بدهد اما از طرفی هم از عهدهٔ خرج و مخارج‌اش برنمی‌آمد و هزینه‌‌های نگهداری این حیوان به شکلی بود که پذیرندهٔ هدیه را به خاک سیاه می‌نشاند و بالتبع پادشاه به هدف‌اش دست می‌یافت.

به طور کلی، در دنیای اقتصاد و کسب‌وکار فیل سفید به پروژه‌هایی گفته می‌شود که برای به ثمر رساندن آن‌ها زمان و هزینهٔ زیادی صرف کرده‌ایم اما سودآوری چندانی برایمان ندارند.

در اقتصاد سیاسی هم از اصطلاح فیل سفید استفاده می‌شود بدین شکل که برخی سیاستمداران روی پروژه‌هایی اصرار می‌ورزند که هزینهٔ زیادی برای ملت به بار آورده اما ارزش‌افزودهٔ چندانی در تولید ناخالص داخلی نداشته است

مثال فیل_سفید در خرید محصول

فرض کنیم که پس از گذشت یک سال، کفش ریبوک اصلی به مبلغ ۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان می‌خریم. پس از مدتی می‌بینیم که این کفش علیرغم اصل بودنش، حس راحتی چندانی به پاهای‌مان نمی‌دهد و عملاً بلااستفاده است اما هرگز حاضر به دور انداختن و یا دادنش به فرد دیگری نمی‌شویم و جالب است بدانیم هرچه پول هزینه‌شده برای این کفش بیشتر بوده باشد، احتمال نگاه داشتن آن بیشتر هم خواهد بود و این در حالی است که اگر یک جفت کفش به ارزش مثلاً ۴۰/۰۰۰ تومان خریده بودیم، به سادگی می‌توانستیم از آن دل بکنیم.

مثال فیل سفید در دنیای کسب‌وکار

مثال‌های مرتبط با دنیای اقتصاد هم کم نیستند. برای روشن‌تر شدن این مطلب، مثالی از دنیای وب فارسی می‌زنیم. فرض کنیم سایتی راه‌اندازی کرده‌ایم تحت عنوان www.example.ir و چیزی در حدود چهار سال از عمر این سایت می‌گذرد و این در حالی است که برای بالا نگاه داشتن این سایت، ماهانه چند میلیون تومان هزینه کرده‌ایم که طی چند سال جمعاً مبلغی بیش یکصد میلیون تومان صرف شده است.

با توجه به وجود رقبای زیاد در وب فارسی، سایت آن‌طور که باید و شاید مورد استقبال کاربران وب قرار نگرفته و به نوعی می‌توان گفت که محکوم به شکست است اما کماکان حاضر هستیم به امید روزی که به قول معروف سایت بگیرد، به کار خود ادامه دهیم چرا که اصلاً دوست نداریم به این باور برسیم که ده‌ها میلیون تومان پول را هدر داده‌ایم و این می‌شود که روز به روز بیشتر متضرر می‌شویم.

کلام آخر
به طور کلی، یافتن فیل‌های سفید در زندگی کاری و شخصی یک چیز است، از بین بردن این فیل‌ها چیز دیگری است. مهارت اولیه‌ای که در این راستا باید کسب کنیم، شناخت فیل‌های سفیدی است که در پیرامون ما زندگی می‌کنند و پس از آن باید با مهارت‌های از بین بردن، ترد کردن و یا جایگزین کردن این حیوانات شوم در زندگی‌مان آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 مشاوره ملکی

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000

مشاوره ملکی

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند
02166666666
021666666666