راهکارهایی برای تصمیم گیری درست

راهکارهایی برای گرفتن تصمیم درست

۱- زمانی رو برای تصمیم گیری صرف کنین


تصمیم گیری نیاز به صرف زمان و انرژی ذهنی داره. خیلی از افراد مبتلا به ADHD ، از ابتدای صبح که با صدای آلارم ساعت از خواب بیدار میشن تا موقع خواب درگیر کار هستن به همین دلیل تصمیم گیری‌های بزرگ را نمیشه در زمان کار گرفت. اگه می‌خواین که در مورد مسئله مهمی تصمیم گیری کنین، زمانی رو برای خودتون اختصاص بدین و در طول فرآیند تصمیم گیری، هر تصمیمتون رو ثبت کرده و بهترین تصمیم رو از بینشون انتخاب کنین.

:rainbow:توجه داشته باشین که در طول زمان اختصاص داده شده، تلفن همراه و رایانه‌تون رو خاموش کرده و تنها بر روی فرآیند تصمیم گیری تمرکز کنین.

۲ – اجازه ندین تا احساساتتون بر روی تصمیماتتون تاثیرگذار باشن.

طبق ضرب المثل《دو پادشاه در یک ملک نگنجد》، احساسات شدید و منطق با هم به طور یک‌جا با هم تعامل خوبی ندارن. به هیچ وجه در حالتی که هیجان‌زده هستین یا استرس زیادی دارین، در مورد چیزی تصمیم نگیرین. چون بخش منطقی ذهن در این مواقع فعالیت کمتری کرده و به جای اینکه با منطقتون تصمیم گیری کنین، با احساساتتون تصمیم خواهید گرفت.

به همین دلیل در چنین مواقعی، مدتی رو به آروم کردن ذهن و کنترل احساساتتون تخصیص بدین، می‌تونین ورزش‌هایی مثل یوگا یا مدیتیشن انجام بدین

۳-ذهنیت کاملا مثبت یا منفی در مورد چیزی تصمیم نگیرین.

داشتن ذهنیت مثبت یا منفی، تاثیر مستقیمی بر روی تصمیمات افراد خواهد داشت. شاید بارها براتون اتفاق افتاده باشه که در مورد یه مسئله، دیدی منفی داشته باشین و بعد از صحبت با فردی و اطلاع از حقیقت مسئله، نوع نگرشتون تغییر کرده باشه.

اگه با هر کدوم از ذهنیت‌ها تصمیم می‌گرفتین، مطمئنا نتیجه آن متفاوت از حالت دیگه می‌شد. پس سعی کنین تا به حالت بی‌طرفانه، نگاه همه جانبه‌ای به هر مسئله داشته باشین و پس از اون اقدام به تصمیم‌گیری کنین

۴- از داده‌‌های صحیح و قابل اعتماد استفاده کنین.

استفاده از داده‌ها برای تصمیم‌گیری، روشی مناسب و منطقیه، اما بهتره درنظر داشته باشین که تنها از داده‌های صحیح و قابل اعتماد استفاده کنین و نه هر داده‌ای.

از طرفی بعضی از افراد هم، تنها از داده‌‌هایی استفاده می‌کنن که کارشون رو بهتر جلوه بده. ولی این کار درست نبوده و در آینده مشکلات به شکل دیگه ای خودشون رو نشون خواهند داد.

۵- از ابزارهای کمک به تصمیم‌گیری استفاده کنین.

بعضی از ابزارها و متدهایی هستن که برای کمک به فرآیند تصمیم‌گیری به کار میرن و به فرد تصمیم گیرنده در این فرآیند کمک می‌کنن.

این ابزارها مانند ماتریس SWOT، داشبوردهای تصمیم گیری و… هستند که شامل نمودارهای خلاصه‌ساز و تحلیل داده‌ها و اطلاعاتن که در سطوح مختلفی از هرم دانش قرار می‌گیرن.

۶- ز آزمون‌های تست روش استفاده کنین.


برای تصمیم‌گیری درست بهتره تا بعد از بررسی همه جوانب، از آزمایش‌هایی مانند آزمایش AB Test استفاده کنین.

آزمایش AB در واقع آزمایشیه که در اون دو یا چند نوع صفحه به طور تصادفی به کاربران نشون داده می‌شه و از تجزیه و تحلیل آماری برای تعیین حالت هدفمند استفاده می‌شه.

۷-تصمیم خودتون رو بنویسین


یه تکه کاغذ بزرگ را بردارین و در بالای صفحه تصمیم خودتون رو بنویسین. عمل ساده نوشتن، به شما کمک می‌کنه تا به طور کامل در مورد هر آن‌چه که قصد تصمیم‌گیری دارین، تسلط داشته باشین.

۸- مراقب خطاهای تصمیم‌گیری گروهی باشین

اگه در جلسه‌ای قراره به طور گروهی تصمیم بگیرین، مراقب خطاهای تصمیم‌گیری باشین. این خطاها ناشی از همسو بودن طرز تفکر همه افراد حاضر در جلسه است، از این رو سعی کنین تا در جلسات خود جایگشتی از افراد موافق و مخالف داشته باشین تا نظرات گوناگون مطرح بشن.

۹-از نتایج تصمیمات قبلی خودتون درس بگیرین.

همیشه به گذشته برگردین و نتایج حاصل از تصمیمات قبلی خودتون رو بازبینی کرده و ببینین که چقدر این تصمیمات موثر واقع شدن. بهتره تا از فیدبک سایر همکارانتون هم استفاده کنین.

به گفته پیتر دراکر، پدر مدیریت مدرن:
اقدامات در زمان حال، تنها راه برای ایجاد آینده است.

از این رو سعی کنین تا با گرفتن تصمیمات اثربخش، آینده‌ای روشن برای خودتون و ذی‌نفعانتون بسازین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 مشاوره ملکی

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000

مشاوره ملکی

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند
02166666666
021666666666