روش هایی برای کسب درآمد از تولید محتوا

تولید محتوا |content marketing

شاید این جمله معروف را شنید ه اید که :”محتوا پادشاه است”.یا بهتر است بگوییم تولیدکننده محتوا پادشاهی می کند واقعیت این است که هیچ یک از ما فکرش را نمی کردیم روزی برسد که درآن تولید کننده محتوا یک شغل محسوب شود.اما پیشرفت دنیای دیجیتال ناگزیر ما را با شغل های جدیدی روبه رو کرده است که البته بسیار جذاب است.

کسب درامد نیازمند صرف انرژی و دانش کافی است.

با کمی جستجو در فضای مجازی و برسی محتواهای متنوع می توان یک نتیجه کلی گرفت:

کارشناسانی که در حوزه ای تخصص کافی دارند واز قضا دست به قلم نیز هستند، در آمد خوبی از این طریق بدست آورده و روز به روز در حال گسترش کسب وکار خود هستند.نوشتن در حوزه تخصصی می تواند سرآغاز یک تحول فردی و یا اجتماعی را فراهم سازد.فردی که می تواند خوب بنویسد آن هم در فضای مجازی بی شک می تواند در آمد خوبی هم بدست آورد به شرط اینکه کمیت را فدای کیفت نکند و خود را متعهد بداند که مطالب مفید را به کاربر منتقل کند.

همان‌طور که معمولاً در هر شغلی، چند مدل درآمدی مشخص وجود دارد، در شغل تولید محتوا هم مدل‌های درآمدی گوناگونی وجود دارند. به همین علت، سوالی که در عنوان درس مطرح شده، یک پرسش رایج برای علاقه‌مندان به تولید و انتشار محتواست (منظور از تولید محتوا در این مقاله تولید محتوای دیجیتال است ).

معتقدیم  که اگر کسی با استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا آشنا باشد، به سادگی می‌تواند مجموعه‌ای از روشهای کسب درآمد از تولید محتوا را فهرست کند. با این حال، برای کامل‌ کردن مجموعه درس‌های تولید محتوا در متم، چاره‌ای نداریم جز این‌که نمونه‌ای از این فهرست‌ها را تنظیم و منتشر کنیم.

نمی‌توانیم ادعا کنیم فهرستی که در این درس می‌بینید، کامل است؛ اما برخی از مهم‌ترین و متداول‌ترین روش های کسب درآمد از تولید محتوا در آن گنجانده شده است.

الگوهای کسب درآمد از طریق محتوا را می‌توان به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد.

دسته‌ی اول کسانی هستند که محتوا را به عنوان محصول نهایی در نظر می‌گیرند و آن‌چه برای فروش در اختیار دارند، خودِ محتواست.

برای دسته‌ی دوم، محتوا ابزاری برای گردآوری مخاطب است و در نهایت، این مخاطب‌ها را به روش‌های مختلفی باید به منبع درآمد و ابزار ارزش آفرینی تبدیل شوند.

برای هر یک از این دو دسته، روش‌های درآمدزایی متفاوتی قابل‌تصور است.

کسب درآمد از محتوا به عنوان محصول نهایی

از میان روش‌های کسب درآمد مستقیم از محتوا، در این‌جا سه گزینه را بررسی می‌کنیم:

  • فروش مستقیم محتوا
  • فروش دسترسی به محتوا
  • جذب حامی (اسپانسر)

فروش مستقیم محتوا

یکی از روش‌های رایج کسب درآمد از محتوا این است که محصول محتوا محور‌ (Content-based Product) را به مشتریان بفروشید.

فروش فایل‌های صوتی و تصویری آموزشی، مصداق این روش محسوب می‌شود. سایت های مثل فرانش و فرادرس ازاین نوه مدل تولید محتوا درآمد کسب می کنند.فروش کتاب‌های الکترونیکی و فایل‌های متنی، پرسشنامه‌ها و چک‌لیست‌های تخصصی هم در این گروه قرار می‌گیرد.

البته بعضی از تولیدکنندگان محتوا با هدف پیاده‌سازی استراتژی تمایز، فروش محصول محتوایی را با خدمات تکمیلی هم همراه می‌کنند. مثلاً عرضه‌کننده‌ی یک سمینار آموزشی، فضایی ایجاد می‌کند که خریداران محصول بتوانند پرسش‌ها و ابهام‌های خود را نیز مطرح کرده و پاسخ مناسب دریافت کنند.

فروش دسترسی به محتوا

این روش را معمولاً به دو نام می‌شناسند: Access-selling (فروش دسترسی) و Paywall (دیواری که با پرداخت می‌توان از آن عبور کرد).

بسیاری از سایت‌های خبری و مجموعه‌های آموزشی، برای دسترسی به محتوای خود از این روش استفاده می‌کنند. طبیعتاً چون متمم هم از Paywall استفاده می‌کند، این روش برای شما آشناست و آن را تجربه کرده‌اید.

اگر بخواهیم فروش دسترسی را با فروش محصول مقایسه کنیم باید بگوییم که از زاویه‌ی نگاه تولیدکننده‌ی محتوا هر یک از این دو شیوه در مقایسه با دیگری مزایا و معایبی دارند.

معمولاً‌ محصول را می‌توان گران‌تر فروخت؛ در حالی که در فروش دسترسی، استفاده‌کننده از محتوا انتظار قیمت پایین‌تری دارد.

تفاوت دیگر این است که در فروش محصول، پس از یک بار فروش، رابطه با مخاطب به پایان می‌رسد و به سادگی نمی‌توان رابطه‌ی طولانی‌مدت با مخاطب برقرار کرد.

مزیت فروش دسترسی این است که می‌توان الگوهای مشترک‌شدن را روی آن تعریف کرد. اما چالش این روش هم آن است که شما باید آن‌قدر دقیق و تخصصی و متمایز کار کنید که در پایان هر بار اشتراک، مخاطب به تمدید اشتراک قانع شود.

جذب حامی (اسپانسر)

بسیاری از کسب و کارها، با انگیزه‌های گوناگون حاضر می‌شوند از تولیدگنندگان محتوا حمایت کنند.

این کار گاهی در راستای مسئولیت اجتماعی و برندسازی و گاه با هدف کسب سود مستقیم انجام می‌شود.

فرض کنید یک شرکت لوازم آرایشی-بهداشتی، محصولات خود را بدون آزمایش روی حیوانات طراحی و عرضه می‌کند. چنین شرکتی ممکن است حاضر شود از سایت یا پادکست یا یک ویدئوی آموزشی که به حفظ محیط زیست می‌پردازد، حمایت کند.

یا یک شتابدهنده کسب و کارهای نوپا، با هدف این‌که استارت آپ‌های بیشتری با این شتابدهنده آشنا شوند، تصمیم بگیرد از فرد یا مجموعه‌ای که در پادکست خود، کسب و کارهای جوان را معرفی می‌کنند حمایت کند.

اسپانسر شدن می‌تواند کاملاً با نیت خیرخواهانه هم باشد (معمولاً در این‌ حالت از اصطلاح Donation استفاده می‌شود).

بسیاری از عرضه‌کنندگان محتوای مفید رایگان، از مخاطبان خود می‌خواهند که با پرداخت داوطلبانه‌ی پول، از ادامه‌ی فعالیت آن‌ها حمایت کنند. اما معمولاً محور این نوع جذب اسپانسر، کسب سود نیست؛ بلکه صرفاً پوشش هزینه‌هاست.

کسب درآمد از محتوا به عنوان ابزار گردآوری مخاطب

همه‌ی تولیدکنندگان محتوا، به شکل مستقیم از محتوای خود کسب درآمد نمی‌کنند؛ بلکه بسیاری از آن‌ها، با محتوا مخاطب جمع کرده و سپس سود خود را به شکل غیر مستقیم از مجموعه مخاطبانی که گرد آورده‌اند کسب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 مشاوره ملکی

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000

مشاوره ملکی

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند
02166666666
021666666666