معرفی کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها از رابین شارما

بزرگ ترین مسئله که ذهن شما را میتواند درگیر خود کند مکانی است که بیشترین ساعات عمر خود را در آن سپری می کنید و فرصت هایست که از دست می دهید.. در باشگاه ۵ صبحی‌ها، یاد می‌گیرید که چگونه هرروز صبح، سرِ ساعت ۵ از رختخواب برخیزید و برای استفاده بهتر از زمان، برنامه‌ریزی کنید. این داستان خاص، چارچوبی مناسب را برای شروع متفاوت روزتان، متفاوت‌تر از صبح‌هایی که تاکنون داشته‌اید، فراهم خواهد کرد.

معرفی کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها

رابین شارما و سحر خیزی

باشگاه ۵ صبحی‌ها

شاید به هر دلیلی، فرصت کتاب خواندن را نداشته باشید، اما برایتان جذاب باشد کسی کتابی را خوانده باشد و چکیده‌ی آنرا در یک صفحه، در اختیارتان قرار دهد. موارد زیر، چکیده‌ای از طلایی‌ترین نکات کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها است که شما را به خواندن و عمل کردن به آن، دعوت می‌کنیم.

  • مطمئن‌ترین راه برای به دست آوردن بهترین نتایج در زندگی شخصی و حرفه‌ای شما، برنامه‌ریزی برای بیدار شدن در ساعت ۵ صبح است؛ این ساعت از روز، به (ضربان تپنده‌ی جهان) معروف است.
  • یکی از بزرگ‌ترین مزایای پیوستن به باشگاه ۵ صبحی‌ها، آرامش مغز و در عین حال هوشمندیِ آن خواهد بود.
  • ۵ صبحی‌ها، فعالیت‌های کاری که در طول روز انجام می‌دهند، اخبار متنوعی که در طول روز می‌شوند و مطالب گوناگونی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانند را (در ساعات پایانی روزشان) بهتر از سایر افراد، هضم می‌کنند و مغزشان برای تخلیه‌ی این موارد، عکس‌العمل مناسب‌تری نشان می‌دهد.
  • ساعت ۵ صبح، زمان بسیار مناسبی برای به جریان‌انداختن خون در مغز است. این مورد می‌تواند نتیجه‌ای شگفت‌انگیز را برای مغز شما، به ارمغان بیاورد تا از استرس‌ها و نگرانی‌هایی که ممکن است در طول روز با آن‌ها مواجه شوید، در امان بمانید و خللی در عملکرد روزانه‌ی شما ایجاد نشود.
  • اکثر مردم حاضر نیستند ساعت ۵ صبح از خواب، بلند شوند و روزشان را اینگونه آغاز نمایند؛ همین مسئله، یک مزیت رقابتی است که می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • ذهنی که حواس پرتی ندارد، به فرد اجازه می‌دهد تا روی فعالیت‌های روزانه‌اش، متمرکز بماند.
  • بدست آمدن موفقیت، فقط در کسب پیشرفت‌های بزرگ نیست، بلکه در تجمع پیشرفت‌های كوچكی است که می‌تواند به صورت مداوم، به شما انگیزه ببخشد.
  • برای مبدل شدن به یک کارشناس نخبه، در هر حوزه و یا مهارتی، تقریبا به ۷۵/۲ ساعت تمرین در روز (به مدت ۱۰ سال ) نیاز دارید. زودتر از خواب بلند شدن، راهی آسان برای استفاده از این زمان‌بندی است.
  • یک طرح عالی برای اولین ساعات روز شما، قانون ۲۰/۲۰/۲۰ است. ۲۰ دقیقه برای حرکت، ۲۰ دقیقه برای تأمل کردن و ۲۰ دقیقه برای رشد.
  • خواب می‌تواند عامل تعیین‌کننده ای برای امید به زندگی شما باشد.

اظهار نظرات عمومی در مورد کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها

به طور قاطع نمی‌توانیم بگوئیم که کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها ، مخاطبین ۱۰۰% راضی داشته است، بلکه میزان رضایت‌مندی، نسبت به نارضایتی مردم، تقریبا برابر بوده است؛ دلیل آن هم مشخص است، افرادی که میانه‌ی خوبی با سحرخیزی و بیدارشدن در ساعت ۵ صبح نداشته‌اند، اغلب امتیاز پائینی به این کتاب داده‌اند.
ولی به طور کلی، افرادی که از محتوای کتاب رضایت داشته‌اند، حداقل یکبار خواندن آنرا توصیه کردند. برخی دیگر هم توصیه کرده‌اند که با توجه به سرفصل‌ها، کتاب را به صورت گزینشی مطالعه نمائید و نویسنده را به دلیل تلاشی که برای خلق مفهوم تازه‌ای از سحرخیزی داشته است، تحسین کرده‌اند.

خالق ۵ صبحی‌ها: رابین شارما

رابین شارما نویسنده کتاب ۵ صبحی‌ها

رابین شارما، نویسنده و سخنران معروف انگیزشی است که سال ۱۳۴۴  شمسی در کانادا متولد شد. شارما نویسنده‌ی کتاب پرفروش “راهبی که فِراری‌اش را فروخت” است که ، به بیش از ۷۰ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.
رابین شارما اولین کتابش را درحالی نوشت که تنها ۲۹ سال سن داشت. او که از ۲۵ سالگی مشغول کار وکالت بود تحقیقاتش را برای نوشتن این کتاب آغاز کرده وبلاخره در سن ۲۹ سالگی موفق به نوشتن اولین کتاب خودش شد.

باشگاه ۵ صبحی‌ها از نگاهی دیگر: شیرجه رفتنِ عمیق در خواب

چه مقدار زمان نیاز دارید تا بعد از غذا به خواب بروید؟
کاهش یا از بین بردن مصرف مواد غذایی، بعد از یک زمان معینی، می‌تواند در ایده‌آل‌تر شدن شب و خواب شما، کمک شایان توجهی کند. توصیه می‌شود حداقل ۲ یا ۳ ساعت بعد از صرف غذا، صبر کنید و سپس به رختخواب بروید. دلیل این امر عمدتا مربوط به زمان هضم غذای شما است. چرا که غذا، چندین ساعت طول می‌کشد از معده به روده کوچک، منتقل شود. حین انتقال غذا به روده کوچک، به احتمال زیاد، مشکلاتی مانند سوزش سرِدل یا رفلاکس، در طول شب، ایجاد شود و این در حالی است که، شما ترغیب می‌شوید اندکی دراز بکشید و اصطلاحا بخوابید، که کار اشتباهی است.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر داشته باشید این است که مصرف مواد غذایی، دقایقی قبل از خواب، باعث ترشح انسولین می‌شود که باعث بیدار ماندن بقیه اعضای بدن خواهد شد. در حالیکه، بدن احتیاج دارد تا خاموش مانده و استراحت نماید، همچنان فعالیتش را (در حین خوابِ شما) ادامه می‌دهد.

از نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، برخی چای‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زا، بایستی چند ساعت قبل از خواب، خودداری کرد؛ زیرا بیشتر آن‌ها، حاوی کافئین هستند که می‌توانند مانع از به‌خواب‌رفتن ما شوند و یا حتی خواب ما را مختل نمایند.

کدام غذا ها به خواب بدن کمک می کنند.

بعضی از غذاها می‌توانند یک راهگشای باورنکردنی برای خواب ما باشند. به عنوان مثال غذاهایی حاوی بوقلمون، غلظت بالایی از ماده‌ای به نام “تریپتوفان” دارند. تریپتوفان، توسط بدن تجزیه‌وتحلیل شده و به هورمون‌های سروتونین و ملاتونین تبدیل می‌شود که درمان بی‌خوابی هستند.
شیر داغ یا دمنوش‌های گیاهی که با دقت، انتخاب شده باشند نیز، می‌توانند تجربه‌ی یک خواب آرامش‌بخش را برای‌مان به ارمغان بیاورند.
به طور کلی، هر چه وعده‌ی غذاییِ شب را، سریع‌تر میل کنید، احساس خواب‌آلودگی، سریعتر در شما پدیدار می‌شود که با یک نظم خاصی، می‌توانید ۵ صبح از خواب برخیزید.

ورزش و خواب

خواب کافی، به بدن شما کمک می‌کند تا از استرس، در امان بمانید و در کنارش از طریق ورزش، عضله‌هایتان را تقویت نمائید؛ چرا که دوری از استرس، تاثیر مستقیمی در تقویت و بهبود عضلات بدن دارد. همانطور که خواب به ورزش کمک می‌کند، ورزش نیز به خواب، کمک می‌کند.
ورزش به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و بدن شما را به تولید هورمون رشد، ترغیب می‌نماید. هورمون رشد‌، در حالی که جوان‌تر هستیم‌، مسئولیت بزرگتر شدن اندام‌ها را بر عهده دارد‌.

مطالعه‌ای که توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها انجام شده است‌، این حقیقت را آشکار نموده که حدود ۳۰٪ از آمریکایی‌ها، کمبود خواب دارند. در مطالعه دیگری که در ژورنال Sleep Medicine منتشر شده است‌، اثبات شده است که وقتی افراد، حدود ۵ یا ۶ ساعت خواب شبانه داشته‌اند، مغز و بدن آن‌ها، به ورزش‌کردن پاسخ مثبتی نشان داده است.

یک نظریه‌ی علمی نشان داده است که فعالیت بدنیِ بیشتر، ماده‎ای شیمیایی به نام آدنوزین را در مغز ایجاد می کند؛ که این همان ماده شیمیایی است که تاثیر کافئین بر بردن را، بلوکه می‌کند تا باعث خستگی کمتری شود.

پیام اصلی کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها

در کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها می‌خوانیم که ساعات ابتداییِ روز، زمان‌هایی هستند که قهرمانان واقعی را، به وجود می‌آورند. اگر می‌خواهید به زندگی خود مسلط شوید، لازم است از صبح زود، آغاز نمائید. ترک رختخواب در ساعت ۵ صبح، شما را از حواس‌پرتی در طول روز، در امان نگه می‌دارد و خلاقیت شما در امور کاری‌تان را افزایش می‌دهد.

پیام اصلی کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها

ساعت زنگ‌دار قدیمی

همین الان بروید یک ساعت زنگ‌دار قدیمی بخرید. ساعت‌هایی که با فناوری، آمیخته شده‌اند، نباید در اتاق خواب باشند. چرا؟ به شما خواهیم گفت.
هنگامی که یک ساعت قدیمی در اتاق خواب‌تان قرار دادید، زمان واقعیِ آنرا ۳۰ دقیقه جلو ببرید و بعد از آن، آلارم را برای ساعت ۵، تنظیم نمائید. به این ترتیب، هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، خود را گول می‌زنید که، ساعت نیم‌ساعت جلو است؛ برای یک دقیقه هم که شده، خواب بیشتری را تجربه می‌کنید، تا زمانیکه آلارم ساعت، خاموش شود. پس از آن، به سرعت از رختختواب برخیزید؛ پیش از آنکه اعضای بدن‌تان، دوباره به خواب بروند.
لطفا و حتما ساعت زنگ‎‌دار را تهیه کنید؛ ما منتظریم این روش را امتحان کنید و نتیجه‌ی آنرا با ما، به اشتراک بگذارید.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 مشاوره ملکی

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000

مشاوره ملکی

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند
02166666666
021666666666