چرا باید به مذاکره به شکل یک بازی نگاه کرد؟

قرار نیست در مذاکره همیشه برنده باشیم. با این نگاه تحمل باخت آسان‌تر می‌شود. اما معنایش جهلی به صورت دادن مهره برای گرفتن مهره نیست .چون با این نگاه ناخودآگاه همیشه برای دادن مهره آماده تریم .

بازی مذاکره هم مانند هر بازی دیگری، قواعد خود را دارد و اگر قواعد را رعایت نکنیم، حتی برد ما ارزش چندانی نخواهد داشت. گاهی بدون قاعده بودن , خرده نان های یافت شده در سفره مذاکره را نوعی بُرد تلقی میکند . به خُرده نان های کم ارزش قانع نشوید.

باید یاد بگیریم که خودمان از روند مذاکره مستقل ببینیم. تنش‌ها، سختی‌ها، تهدیدها و تطمیع‌ها، هر چه هست مربوط به بازی مذاکره است و نباید کنترل هیجانات ما را در درست بگیرد.
گاهی تمام هیجان مذاکره را در تطمیع میبینیم و دلیلش این است که قدرت قانع کردن نداریم .

مذاکره تجاری به خودی خود دشوار و طاقت فرسا هست و و جدی گرفتن آن منجر به کسب نتایج بهتر نمی شود بلکه موجب افزایش فشار روانی بر ما می شود.
البته این معنایش سطحی نگری و سهل انگاری هم نیست , چون انفعال و بی فایدگی و تساهل بی جا هم , باز هم غنیمتی نداشته و اغلب باخت است

بازی درست مذاکره رسیدن به تضارب نتایج و آرا است .
مذاکره جمع منفی و مثبت نیست که اگر بهرحال مثبت شد خود پیروز تلقی کنیم .شاید منفی هایی که داده ایم جبران پذیر شدنی با هر میزان مثبتی نداشته باشد .
حاصلضرب منافع مذاکره باید مثبت باشد تا مذاکره متعالی و با دوام باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 مشاوره ملکی

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000

مشاوره ملکی

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند
02166666666
021666666666