هر آنچه درباره قرارداد اجاره ملک باید بدانیم؟

درباره اجاره ملک بدانیدقرارداد اجاره آپارتمان از جمله قراردهایی است که در طول زندگی هر شخصی ممکن است یکباراتفاق بیاقتد. این قرارداد ها شامل همان املاک مسکونی ، تجاری ، اداری ، صنعتی و زمین می شود که چه در قالب موجر و چه در قالب مستاجر حتما می بایست شناخت کافی از بند های این قرارداد داشت چرا که هرکدام از بندهای این قرارداد حاوی نکات و تعهداتی است که طرفین با امضاء آن متعهد به انجام آنها بوده و بعضاً جرایمی را شامل می شود که در صورت عدم اجرای آن تحمل آن شوند .

اصول قرارداد اجاره به چه صورت است؟

نگارش این دسته قرارداد ها براساس قوانین داخلی کشور بوده و غالبا مفاد قرارداد بین مالک و مستاجر  را شامل می شود البته این متون مربوط به قراردادهای تنظیمی اتحادیه مشاورین املاک تهران بوده که در متن این قراردادها هم منافع مستاجر هم منافع موجر در آن لحاظ شده و بند بند آن دارای بار حقوقی می باشد سایر قراردادهایی که با صورت دستی تنظیم می گردند در بیشتر مواقع دارای نوافقص حقوقی بوده و در اکثر موارد یک طرفه بوده و ناقص منافع طرف مقابل می باشد به همین جهت توصیه می شود از نوشتن قرار دادها به صورت دستی خودداری کرده و حتما از قرارداد هایی استفاده کنید که توسط اتحادیه های املاک شهر تنظیم گردیده اند چرا که تماما با نظارت وکلای دادگستری و کارشناسان حقوقی متون این قراردادها تنظیم می شود .

قرارداداجاره ملکب|اجاره سوله|اجاره انبار

در نوشتن قرارداد اجاره به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در قرارداد های اجاره رعایت چند نکته بسیار حایز اهمیت است که به آن اشاره می کنیم .

  • اهلیت طرفین یعنی احراز هویت کامل طرفین قرارداد که شامل موجر و مستاجر یا وکیل کانونی آن ها می باشد.
  • مدت زمان قرارداد که حتما می بایست تاریخ شروع و پایان داشته باشد .
  • کاربرد محل اجاره که حتما نوع استفاده و بهره برداری  از محل مورد اجاره لازم می باشد
  • مبلغ ودیعه و اجاره بهای آن که بصورت دقیق به آن ها اشاره شده و در صورت لزوم اسناد پرداختی آن نیز صادر شود.
  • خسارت ها و ضرر و زیان های مربوط به طرفین در صورت عدم انجام تعهد طرفین یا مالک اجاره فسخ قرارداد را زودتر از موعد اتمام مدت زمان قرارداد را دارد .

در چه صورتی قراداد بین موجر ومستاجرفسخ می شود؟

در صورتی که موارد زیر در قرارداد اجاره اتفاق بیافتد قرادا اجاره فسخ خواهد شد.

  • هنکامی که پرداخت هریک از اقساط اجاره بهایش از ۱۰ روز از موعد پرداخت آن بیشتر باشد .
  • زمانی که نوع استفاده از محل مورد اجاره با نوع مشخص شده در قرارداد مغایر باشد .

در غیر این دو صورت موجر حق فسخ و تخلیه محل مورد اجاره را ندارد که البته باید به این نکته هم اشاره کرد که این مراحل نیز با رای دادگاه و نظر قاضی امکان پذیر می باشد .

فواید و مضرات تنظیم قرارداد های بیشتر از یکسال برای طرفین قرارداد

قالب قرار داد ها بخصوص املاک مسکونی بصورت سالیانه تنظیم می گردند اما در بخش تجاری و صنعتی بدلیل هزینه بالای جابجایی ماشین الات وتجهیزات و یا تا راه اندازی فعالیت کارخانجات یا کارگاه ها جابجایی سالیانه برای مستاجر مقرون به صرفه نمی باشد به همین دلیل مستاجر در این املاک درخواست مدت زمان بیش از یکسال می گردد برای تامین منافع مستاجر در این قرارداد ها سالیانه مبلغ اجاره بها با درصد مشخص در انتهای هر سال اضافه می شود این درصد توافقی بوده و در ابتدای قرارداد مشخص می گردد . از مضرات قراردادهای بیش از یکسال  می توان به این موضوع اشاره کرد که موجر تا اتمام مدت زمان قرارداد امکان تخلیه حل مورد اجاره را نداشته مگر در صورت فروش به شخص دیگر این واگذاری با حفظ منافع مستاجر بوده و خریدار محل را با تعهدات فروشنده خریداری نماید .

اجاره سوله|اجاره سوله|اجاره کارخانه

چرا باید قرارداد اجاره بنویسیم؟

در قرارداد هایی که اجاره نیز شامل آن می شود طرفین طی تنظیم این قرارداد شخص را به عنوان حکم یا داور مشخص می کنند که در صورت بروز اختلاف ایشان بتواند داور بوده و مشکل را قبل از ورود به مراجع قضایی حل نماید در صورتی که این قرارداد ها وارد مراجع قضایی شوند بدلیل وجود داور قاضی پرونده حتما نظر داور قرارداد را جویا شده سپس اقدام به صدور حکم می نماید برای داشتن قرارداد مطمین وجود داور بسیار مفید است .

چگونه قرارداد بی نقص و مطمعن داشته باشیم ؟

گروه املاک سوله با ۴ شعبه در تهران و شهرستان های اطراف و یک شعبه در شهر استانبول ترکیه دارای کارشناسان حقوقی قرارداد بوده که در هنگام تنظیم قرارداد همراه طرفین بوده و قرارداد ها را بدون هیچگونه مشکل حقوقی تنظیم می نماید و پس از تنظیم این قراردا   با اخذ کدرهگیری قراردا را رسمی در سامانه ثبت می نماید .

کلیه املاک مسکونی ، تجاری ، اداری ، صنعتی جزء قرارداد های تنظیمی این گروه بوده در صورت نیاز کارشناسان این گروه در محل طرفین حاضر شده و نسبت به تنظیم قرارداد اقدام نمایند .در نهایت برای طرفین تنظیم می نماید و مفاد قرارداد را از نظر حقوقی پشتیبانی می نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 مشاوره ملکی

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000

مشاوره ملکی

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند
02166666666
021666666666