مراحل ساخت و نصب سوله در چند مرحله به زبان ساده

ساخت سوله صنعتی به زبان ساده

سوله سازه ای، با کاربردهایی ویژه است که در بیشتر موارد از آن برای تولید ویا نگه داری انواع محصولات استفاده می کنند.همچنین بسیاری از صنایع پتروشیمی وکارخانه بزرک وکوچک از سوله ها به عنوان انبار مواد اولیه و نگه داری محصولات خود استفاده میکنند .بنابراین نمی توان تعریف دقیقی از سوله ارائه کرد چرا که امروزه هر محیط مسقفی که دارای امکانات تولیدی ویا نگه داری کالا وخدمات باشد می تواند درتعریف سوله قرار گیرد.

روش استاندارد ساخت سوله چیست؟

ساخت سوله طی مراحل مختلفی انجام می شود که قصد دارم دراین مقاله بطور خلاصه به انها اشاره کنم:

  • تهیه نقشه های کارگاهی
  • تامین مصالح و مواد
  • برشکاری وقطعه زنی
  • سوراخ کاری ومونتاژ
  • جوشکاری
  • کنترل کیفیت
  • تمیز کاری ورنگ آمیزی
  • بارگیری ونصب پروژه

تهیه نقشه های کارگاهی

در بتدا نقشه های طرح در دفتر مدیریت مهندسی به دقت بررسی شده و متخصصین با استفاده از پیشرفته ترین نرم افزار های موجود نقشه ها را تهیه و نیاز کارفرما را دریافت می کنند، همزمان با این اقدام برنامه زمانبندی طرح تدوین ، مواد اولیه مورد نیاز برآورد می شود و استاندارد ها و روش های اجرایی تدوین و دستورات لازم جهت تامین اقلام مورد نیاز نیزطبق برنامه زمانبندی صادر می شود.

روال تامین مصالح و مواد برای ساخت سوله چیست؟

ساخت ونصب سوله

مصالح و مواد مورد نیاز با توجه به نیاز کارفرما و طبق مشخصات فنی ذکر شده در قرار داد از منابع معتبر داخلی تامین می شود.مواد مورد نیازبرای سوله سازی به شرح زیر می باشد.

آهن آلات : ورق و مقاطع فولادی مورد مصرف از کارخانه های داخلی همچون ذوب آهن اصفهان ، فولاد مبارکه ، فولاد کاویان تامین می شود و برخی از مقاطع نورد گرم که در ایران تولید نمی شود از منابع معتبر و پس از حصول اطمینان از صرفه و صلاح کارفرما خریداری و مستندات کیفی آن نیز در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

پیچ ، مهره و رنگ : پیچ ، مهره و رنگ مورد نیاز وفق ویژگی های مشخص شده در اسناد منضم به قرارداد از منابع معتبر داخلی و با رعایت اصل خدشه ناپذیر حفظ صرفه و صلاح کارفرما خریداری می شود.

این فعالیت ها همواره تحت نظارت واحد کنترل کیفی کارخانه بوده و همچنین مستندات آن نیز جهت بهره برداری در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

برشکاری و قطعه زنی

برای ساخت یک سوله نیازاست تا ورق هایی از جنس آهن را در ابعادمختلفی برش زده وطی فرآیندی بخشی از ورق های برش خورده را به یک دیگر اتصال دهیم.برشکاری در دو نوع برش سرد و گرم اجرا می گردد :

 برش های گرم جهت ورق های با ضخامت بالای ۱۵ میلی متر به وسیله دستگاه NC و CNC و برش سرد برای ورق های با ضخامت ۱۵ میلی متر و کمتر ، به وسیله گیوتین های ۶ متری و ۲ متری انجام می گیرد.

ساخت سوله های صنعتی

سوراخ کاری و مونتاژ

براین که ستون های اصلی یک سوله و یا هر سازه فلزی را به یک دیگرمتصل کنیم باید انها را بوسیله دستگاه های خاصی سوراخ کرده وبا پیچ به یک دیگر وصل کنیم. دراین فرایند از دستگاه های دریل رادیال و پانچ استفاده میشود.

برای ورق های با ضخامت بالای ۱۵ میلی متر با دریل رادیال  و برای ورق های با ضخامت ۱۵ میلی متر و کمتر ، از پانچ استفاده می شود. همچنین برای ورق هایی که امکان سوراخ کاری به روش های فوق مقدور نمی باشد ، دریل های مگنت مورد استفاده قرار می گیرد . بعد ازاین مرحله عمل مونتاژ انجام میشود.

قطعات بریده شده در واحد های دیگر ساخت سوله بر اساس جزییات مشخص شده در نقشه های کارگاهی به وسیله ابزار های ویژه نسبت به یکدیگر تثبیت شده و توسط جوش های بخیه ( خال جوش ) به یکدیگر متصل می شوند که در پایان این مرحله شکل ظاهری قطعه تکمیل شده است.

ساخت سوله های صنعتی

جوشکاری

این مرحله جوشکاری مطابق با WPS تاییدی پروژه های مختلف ، توسط دستگاه های رکتیفایر، زیر پودری ، co2 و الکترواسلگ انجام می گیرد و توسط واحد کنترل کیفیت جوش مورد تست های VT,UT, PT,MTقرار می گیرد.

خرید وفروش سوله های صنعتی

کنترل کیفیت

این واحد برکیفیت محصول از مرحله ورود مواد اولیه و بخش های مختلف تولید که شامل برش ، مونتاژ ، جوشکاری ، تمیزکاری ، رنگ آمیزی و حمل قطعات می شود نظارت کامل دارد و به علاوه ، ارایه مشاوره مهندسی و انجام آزمایشات مخرب ، غیر مخرب و رنگ ،بخشی از اقدامات جهت حصول اطمینان از کیفیت قطعات می باشد.

کنترل کیفیت سوله های صنعتی

تمیز کاری و رنگ آمیزی

پس از تکمیل و تایید قطعات ، نسبت به تمیزکاری بخش های مختلف سوله ساخته شده و رفع نقص های ظاهری سوله اقدام و در صورت نیاز به واحد سند بلاست برای برطرف کردن آنها ارسال می گردد.همچنین رنگ امیزی مطابق استانداردهای فنی و سلیقه مورد نظر کارفرما و با توجه به ضخامت مورد نیاز در چندلایه اجرا می شود. همچنین مطابق ستاندارد سوله سازی از رنگ های کوره ای برای رنگ آمیزی سوله ها استفاده می کنند.

پس از تاییدیه رنگ و مجوز خروج توسط دستگاه نظارت ، بر اساس الویت های سایت نصب ، نسبت به تهیه PACKING LIST اقدام و ارسال به محل نصب پروژه صورت می پذیرد.

نصب پروژه ها

عملیات تخلیه و نصب سوله به وسیله جرثقیل و تاورکرین با حضور مهندسین مجرب و با رعایت اصول ایمنی و کنترل های فنی صورت می پذیرد.سوله ها ساز و کارهای یکسانی برای نصب دار واین اصول در همه جا به یک شکل اجرا می شود.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد:چطور می توانیم در شهرک های صنعتی زمین بخریم؟

بهترین مکان برای خرید سوله مناسب کجاست؟

در قسمت های قبل به نحوه ساخت سوله اشاره کردیم و اکنون میخواهیم به مکان هایی سوله سازی در آن ها مجاز است اشاره کنیم.شاید دانستن این مطلب برای شما بدیهی باشد که بهترین مکان برای ساخت سوله ،شهرک های صنعتی می باشند ولی لازم است بدانید مهترین علت ساخت آنها در شهرک های صنعتی ،امنیت آنهاست.

هر کسی که قطعه زمینی در هرنقطه ازکشور داشته باشد می تواند پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام به ساخت سوله کند اما ان چیزی شهرک های صنعتی را از سایر بخش های صنعتی متمایز کرده ، وجود امنیت وامکانات رفاهی آنهاست.بنابراین شاید اینطور به نظر برسد که ساخت سوله های شخصی به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد ولی باید همه جوانب آن را درنظر گرفته وسپس اقدام نمود.

به لطف توسعه ورشد اقتصادی کشور در سال های اخیر شهرک های صنعتی بزرگ وکوچک در نقاط مختلف شهر احداث وراه اندازی شده است که با کمی مطالعه وتحقیق می توان به میزان اهمیت آنها پی برد.از جمله شهرک های صنعتی فعال در کشور که درآن اصول استاندار سوله سازی وایمنی رعایت شده می توان به شهرک صنعتی پرند،شهرک صنعتی شمس آباد، شهرک صنعتی چهاردانگه و…. اشاره کرد، که میتوان به اینده سرمایه گذاری در آنها امیدوار بود.

چنانچه قصد خرید سوله ویا اجاره سوله درشهرک های صنعتی دارید با مشاوران ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 مشاوره ملکی

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000

مشاوره ملکی

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند
02166666666
021666666666